İçeriği atlamak için "Enter"'a basın

[Çözüm] UBNT EdgeSwitch & EdgePoint MikroTik RoMon Sorunu

RouterOS v6.28 sürümü ile, MikroTik altyapısı kullanılan sistem yöneticilerinin, cihaz yönetimi için olmazsa olmaz yönetim aracı haline gelen RoMon (Router Management Overlay Network), UBNT EdgeSwitch ve UBNT EdgePoint ürün grubunda kullanılan EdgeOS işletim sistemi tarafından tanımlanmayan L2 iletişim protokolü olarak algılandığı için otomatik olarak engellenmekte. Bu engel nedeni ile EdgeSwitch ve EdgePoint Switch modelleri üzerinde çalışan MikroTik Cihazlarına RoMon protokolü ile erişim sağlanamamakta.

Şimdiye kadar yayınlanan tüm EdgeOS sürümlerinde karşılaşılan bu sorunu düzeltmek için, Switch’lerinize SSH,TELNET veya KONSOL Portu ile bağlanarak aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz;

ÖNEMLİ: Bu uygulama test ortamında gerçekleştirilmiş olup aktif çalışan sistemler üzerinde denenmemiştir, kuralları uygulamadan önce her ihtimale karşı yedek almayı unutmayın!

NOT-1: Switch’lerinize SSH ile bağlanamıyorsanız, bu makale yardımı ile Switch’lerinizin SSH bağlantı özelliğini etkinleştirebilirsiniz : https://goo.gl/svdGwe

NOT-2: Yukarıdaki uygulama gerçekleştirilirken bu kitapçıktan yararlanılmıştır : https://goo.gl/uAT9nk (Sayfa: 386 ila 399 arası)

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.